ACS70331EESATR-2P5B3
HONG KONG KEEP BOOMING TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
ACS70331EESATR-2P5B3
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : 12-PowerWFQFN
Accuracy : ±2%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 6mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : ±2.5A
Response Time : 535ns
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : ACS70331
Sensitivity : 400mV/A
Linearity : ±0.2%
Supplier Device Package : 12-QFN (3x3)
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 1MHz
Voltage - Supply : 3V ~ 4.5V
Base Product Number : ACS703
Description : HIGH SENSITIVITY, 1 MHZ, GMR-BAS
Contact Now
Current Sensor ±2.5A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 12-PowerWFQFN